RELIGIA

Liczba SAMOBÓJSTW rośnie także wśród… starszych! Poznaj przyczyny tego niepokojącego zjawiska

Strasi ludzie nie tracą godności razem z utratą możliwości intelektualnych. Tymczasem świat coraz głośniej mówi, że są to osoby niepotrzebne. Nieprawdziwa propaganda prowadzi do wzrostu liczby śmierci samobójczych właśnie wśród dojrzałych osób.

„Niezależnie od tego, czy jesteśmy chorzy, czy zdrowi, musimy zastanowić się nad sensem choroby” i pomyśleć „o sytuacji, w jakiej możemy się znaleźć pod koniec naszego życia” – podał biskup Marian Eleganti. W imieniu szwajcarskiego episkopatu skierował list do wiernych na przypadający tam ekumeniczny Dzień Chorego. Katolicy razem z protestantami obchodzą go w pierwszą niedzielę marca.

 

Bp Eleganti przywołał przykład niemieckiego fotografa Guntera Sachsa, który wyczuwając zbliżającą się starość, popełnił samobójstwo. Uznawał, że to pozbawiałoby go godności. Szwajcar napisał jednak, że „każdy człowiek ma swoją godność i to szczególnie, gdy jest słaby. Jeśli już, to raczej my, ludzie, czasem jej naszym braciom odmawiamy.”

 

Odpowiedzią na wzrost liczby samobójstw wśród osób starszych jest właśnie nauczanie o godności osoby ludzkiej. Jako przyczynę wymienił społeczeństwo, które usprawiedliwia i legitymizuje samobójstwo jako dążenie do zachowania autonomii.

Źródło: Radio Watykańskie

Komentarze

Zobacz także

Głupi i głupszy, czyli…

Redakcja malydziennik

Wielki ingres abp. Jędraszewskiego. "Podejmijcie wraz ze mną trud głoszenia Chrystusa"

Redakcja malydziennik

Franciszek bez ogródek: Chrystus obiecał krzyż, a nie zaszczyty i sukcesy

Redakcja malydziennik
Ładuję....