POLITYKA

Lepiej zostać dziś w domu. Nie ma czym oddychać!

W poniedziałek przejazdy komunikacją miejską w Warszawie będą bezpłatne. Ta decyzja ma związek z wysokim poziomem stężenia zanieczyszczeń powietrza. Podobną podjęły władze Krakowa i Kielc.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska przewiduje, że w poniedziałek skażenie powietrza w stolicy ma również znacznie przekroczyć dopuszczalne normy. Sytuację pogarsza arktyczne powietrze oraz brak wiatru, który mógłby przewiać smog.


„Jakość powietrza w mieście nie jest dobra. Stacje pomiarowe wskazują wysoki poziom stężenia zanieczyszczeń – znacznie przekroczone są stężenia pyłów PM 10 i PM 2,5. Prosimy o zachowanie ostrożności. Jeśli możemy, zostańmy w domach i powstrzymajmy się przed aktywnością fizyczną na zewnątrz” – apeluje ratusz. „Dotyczy to przede wszystkim osób starszych i w podeszłym wieku, chorych z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, dzieci i młodzieży poniżej 25. roku życia. Postarajmy się też przesiąść z samochodów do komunikacji miejskiej” – podkreślają władze miasta. 

 

Silne mrozy i brak wiatru spowodowały, że od kilku dni mieszkańcy Małopolski oddychają bardzo zanieczyszczonym powietrzem. W niedzielę po południu znaczne przekroczenia norm pyłów PM10 odnotowały stacje w największych miastach regionu: Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu. 

Według wskazań z godz. 14 najgorsza sytuacja była w Nowym Sączu, gdzie urządzenia odnotowały stężenie pyłu PM10 na poziomie 231 µg/m3, co oznacza 462 proc. normy. Równie źle było w Nowym Targu, gdzie odnotowano 216 µg/m3, czyli 432 proc. normy.

W Krakowie najgorzej było w centrum miasta – pyłomierz na al. Krasickiego wskazał 384 proc. normy, a na ul. Dietla – 294 proc. Duże przekroczenie – 236 proc. było w Tarnowie na stacji przy ul. Bitwy pod Studziankami. 

Fatalny stan powietrza jest również w Kielcach. W niektórych miejscach, nad ranem, aż o 1500 proc. przekroczone zostały dopuszczalne normy. Tam także w poniedziałek będzie darmowa komunikacja miejska. Tak samo jak w Krakowie. 

W centralnej i południowej części woj. śląskiego, gdzie w niedzielę normy pyłu w powietrzu zostały wielokrotnie przekroczone, w poniedziałek spodziewana jest stopniowa poprawa jakości powietrza, jednak w wielu miejscach stężenie pyłów nadal będzie podwyższone – informują służby kryzysowe.

Źródło: tvp.info

Komentarze

Zobacz także

To żadna integracja. To jawna wojna! Muzułmanie tego Austrii nie darują

PODWYŻKI dla nadzwyczajnej kasty? Prawo i Sprawiedliwość strzela sobie w stopę…

Redakcja malydziennik

Brak roamingu za granicą? Uważaj, dziesięciu polskich operatorów chce się wyłgać, oto lista:

Redakcja malydziennik
Ładuję....