Krewna Anny Lewandowskiej to położna z Auschwitz Stanisława Leszczyńska. Mama trenerki szykuje o niej film!

znana-polozna.pl
Tego o rodzinie Anny Lewandowskiej nikt nie wiedział. Okazuje się, że cioteczna babcia jej mamy to słynna położna z Auschwitz,Stanisława Leszczyńska, która niebawem zostanie… beatyfikowana!
Stanisława Leszczyńska przyjmowała porody w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, do którego trafiła w 1943 roku z córką Sylwią. Obydwie pomagały Żydom w warszawskim gettcie. Władając biegle językiem niemieckim, miała możliwość pracy w baraku z rodzącymi. Mimo że jej córka padła ofiarą eksperymentów doktora Mendele, Stanisława nigdy się nie poddała.

 

Mengele dziwił się, że żadna z trzech tysięcy matek nie zachorowała po porodzie. Wszystko dzięki wytrwałości Leszczyńskiej, która modliła się podczas każdego porodu. To ona postawiła się morderczemu lekarzowi i odmówiła zabijania noworodków.

 

Po wojnie zamieszkała w Łodzi i dalej pracowała jako położna. Zmarła w 1974 roku.

 

Obecnie Maria Stachurska, mama AnnyLewandowskiej, przygotowuje film dokumentalny "Położna" o swojej wyjątkowej krewnej. Stachurska ma do dyspozycji pamiątkowe rzeczy bohaterki filmu oraz dziennik, który odsłania szczegóły życia w obozie oraz początki pracy zawodowej Stanisławy Leszczyńskiej.

 Autor: gb

Źródło: wp.pl

11:35 11 kwietnia 2017


Popularne

Polityka
Cywilizacja
Religia
Opinie