Kościoły Irlandii jednym głosem przeciwko nieograniczonemu zabijaniu dzieci w pierwszym trymestrze ciąży

anglikańska katedra św. PatrykaFot. Wikipedia
Dobre informacje z najważniejszego frontu walki o życie w obecnej Europie. Najważniejsze Kościoły i wspólnoty kościelne Irlandii jednym głosem przeciwko nieograniczonemu dostępowi do aborcji w pierwszym trymestrze ciąży.
Dwóch najważniejszych arcybiskupów Kościoła Irlandii podkreśliło, że nie jest w stanie zaakceptować propozycji komisji parlamentarnej, która chce nieograniczonego dostępu do aborcji w pierwszym trymestrze ciąży. Arcybiskupi anglikańscy - prymas abp Richard Clarke i arcybiskup Dublina Michael Jackson nie zgadzają się na nieograniczony dostęp do aborcji w żadnym okresie ciąży.

 

Ta deklaracja oznacza, że żadna z czterech najważniejszych wspólnot wyznaniowych Irlandii nie akceptuje aborcji na życzenie w pierwszym trymestrze ciąży. Kościół katolicki jednoznacznie sprzeciwia się legalizacji zabijania nienarodzonych w ogóle, Prezbiteriański Kościół Irlandii już w ubiegłym miesiącu wyraził głębokie zaniepokojenie "propozycją Komitetu" wprowadzenia aborcji bez żadnych ograniczeń do dwunastego tygodnia ciąży i późniejszej z przyczyn zdrowotnych. Sprzeciw wobec aborcji na żądanie wyraził także Kościół Metodystyczny w Irlandii.

 

Arcybiskupi anglikańscy zaznaczyli, że nie jest dla nich moralnie do zaakceptowania „zgoda na aborcję na żądanie w pierwszym, ani w późniejszych stadiach, ciąży”. Niestety nie oznacza to, że irlandzcy anglikanie będą bronić życia w ogóle. Ich zdaniem bowiem konieczna jest zmiana konstytucji, tak by - w ściśle ograniczonych sytuacjach - dopuścić zabijanie nienarodzonych dzieci. „Tradycja Kościoła Irlandii odrzuca nieograniczony dostęp do aborcji, dbając jednocześnie o zapewnienie dostępu do aborcji w rzadkich przypadkach i w bezpiecznym otoczeniu medycznym” - napisali biskupi. O jakie sytuacje chodzi? Według irlandzkich anglikanów o to, gdy życie kobiety jest poważnie zagrożone, gdy dziecko poczęło się w efekcie przestępstwa, a także gdy istnieje medyczna pewność, co do jego złego stanu zdrowia czy wad rozwojowych. Nie ma innych sytuacji dopuszczających aborcję.

 

Tomasz P. TerlikowskiAutor: Tomasz P. Terlikowski

Źródło: IrishTimes

10:41 7 lutego 2018


Popularne

Polityka
Cywilizacja
Religia
Opinie