Koniec z kumoterstwem w sądach. Od teraz to SYSTEM, a nie PREZES będzie wyznaczał sprawy dla sędziów

Twitter/ MS_GOV_PL
Od przyszłego roku do Polski wejdzie rewolucyjna zmiana. Sędziowie będą przyporządkowani do sprawy losowo. Już teraz rozpoczęto testy w trzech miejscach.
"Zasada sprowadza się do tego, że kiedy ten system wejdzie w życie, nawet cień podejrzeń nie może być związany z przydziałem sędziego do sprawy" - powiedział Zbigniew Ziobro na poniedziałkowej konferencji w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga. Minister sprawiedliwości tym samym przekazał podstawowy cel zmiany.

 

"Nie będą mogły być formułowane podejrzenia, że dany sędzia umyślnie został przydzielony do rozpoznania określonej sprawy, że jest to sprawa ręcznie sterowana, że minister sprawiedliwości, prezes sądu, przewodniczący wydziału czy ktokolwiek inny chciałby, aby konkretna sprawa była rozpoznawana przez konkretnego sędziego, który w konkretny sposób ma ją rozstrzygnąć" - dodał Ziobro.

 

Ponadto sprawy rozłożone będą równomiernie między sędziów. System w całej Polsce będzie działał od 1 stycznia 2018 roku. Obecnie jest już jednak testowany w trzech placówkach.Autor: la

Źródło: tvp.info

17:22 16 października 2017


Popularne

Polityka
Cywilizacja
Religia
Opinie