POLITYKA

Kaczyńskiego wyznanie etatysty: Najpierw państwo, potem własność i rynek

Najpierw państwo, później własność, bez której nie może być wolności jednostki i rynek – mówił w sobotę w Toruniu prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konferencji "Odpowiedzialność przedsiębiorców za Polskę" w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej.

Kaczyński mówił o wolności gospodarczej, w tym o relacjach między państwem, rynkiem i własnością. Według niego "na pierwszym miejscu trzeba wymienić państwo, bo bez państwa nie mógłby istnieć rynek, ale przede wszystkim nie mogłaby istnieć własność".

 

"Najpierw państwo, później własność, bez której nie może być wolności jednostki, no i rynek. Czy rynek może istnieć bez państwa? Nie może istnieć bez państwa, państwo musi zagwarantować bezpieczeństwo ogólne, osobiste tych, którzy funkcjonują na rynku, bezpieczeństwo obrotu. Musi powołać także różnego rodzaju instytucje, które funkcjonują na rynku, w związku z rynkiem, no i przede wszystkim pieniądz" – mówił prezes PiS.

 

Kaczyński podkreślił, że musi też istnieć pewien poziom bezpieczeństwa socjalnego, który jest zapewniany przez państwo, a także pewien poziom bezpieczeństwa osobistego oraz zdolność do działań antykryzysowych.

 

"Państwo musi dysponować zasobami, czyli musi ściągać podatki, składki, daniny publiczne. Czyli wolność doznaje tutaj pewnego ograniczenia, bo część owoców działalności gospodarczej musi być przejęta przez państwo i to jest konieczność obiektywna, dyskutowalna tylko w tym zakresie, w jakim stawiamy pytanie o to, jak wielkie te podatki mają być i jaką metodą mają być ściągane" – mówił prezes PiS. (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Chwilę temu zabito chrześcijan w czasie NABOŻEŃSTWA. Liczba ofiar może rosnąć

Redakcja malydziennik

Takiego spotu po ZDM się nie spodziewałeś! "Niech ci kur*o zdechnie wszystko to, co kochasz!"

Redakcja malydziennik

Wstrząsający performance w Rzymie. Te puste wózki postawiły Włochom bardzo ważne pytanie

Ładuję....