RELIGIA

Jutro ważny dzień dla Kościoła w Polsce. Okrągła rocznica związana jest z reformami Jana Pawła II

W 2017 roku obchodzimy 25 rocznicę największej w historii Kościoła w Polsce reformy struktur administracyjnych i duszpasterskich. 25 marca 1992 r. Ojciec Święty Jan Paweł II utworzył trzynaście nowych diecezji.

Przygotowanie nowego podziału administracyjnego Kościoła w Polsce zostało powierzone nowemu nuncjuszowi apostolskiemu w Polsce abp. Józefowi Kowalczykowi. Pracami nad reorganizacją diecezji w Polsce zajmowała się również Komisja Konferencji Episkopatu Polski pod przewodnictwem metropolity krakowskiego kard. Franciszka Macharskiego.

 

W 1989 roku Kościół katolicki w Polsce miał 22 diecezje/administratury apostolskie i 5 archidiecezji. Wiązało się to ze zróżnicowaniem i niejednorodnością: największe diecezje – warmińska i wrocławska – miały ponad 20 tys. km kw., a najmniejsza –  gdańska niecałe 2 tys. km kw.

 

Jan Paweł II bullą „Totus Tuus Poloniae populus” utworzył 13 nowych diecezji, a 8 z dotychczasowych podniósł do rangi archidiecezji. W wyniku reformy z 1992 r. powstały: diecezja bielsko-żywiecka, elbląska, ełcka, gliwicka, kaliska, legnicka, łowicka, radomska, rzeszowska, sosnowiecka, toruńska, warszawsko-praska i zamojsko-lubaczowska. Poza tym zniesiono unię personalną łączącą archidiecezję warszawską z archidiecezją gnieźnieńską związaną z tytułem prymasa Polski.

 

W rezultacie zmian z roku 1992, a także późniejszych, strukturę administracyjną Kościoła katolickiego w Polsce tworzą obecnie 44 diecezje, w tym 41 obrządku łacińskiego, Ordynariat Polowy Wojska Polskiego oraz dwie diecezje obrządku bizantyńsko-ukraińskiego: wrocławsko-gdańska i przemysko-warszawska.

Źródło: Episkopat

Komentarze

Zobacz także

Wyzywał Kościół od głupków i się doigrał. Czy „Wyborcza” zrobi z ks. Wierzbickiego męczennika?

Redakcja malydziennik

Co sam Szatan mówi podczas egzorcyzmów o swojej strategii? POZNAJ PRAWDĘ O WALCE DUCHOWEJ!

Redakcja malydziennik

Franciszkanów nie jadam, więc w odróżnieniu od „TP" nie obawiam się spojrzenia im w oczy po śmierci. Czyli dlaczego zwierzęta wolno jeść!

Redakcja malydziennik
Ładuję....