CYWILIZACJA

Hidżab, burka, czy nikab? Barbie wprowadza nowy kanon ubioru dla lalek

Producent lalek Barbie wpadł na nowy pomysł: postanowiono przygotować zabawkę z typową muzułmańską chustą. To pierwszy tego typu przypadek w historii.

Lalka Barbie od lat nie może sprostać wymaganiom stawianym jej przez organizacje zajmujące się zdrowiem dzieci – jej kształt przeczy normalnemu wyglądowi kobiety i wzorowanie się nim jest prostą drogą do anoreksji. Producent nie przejmuje się jednak zarzutami i próbuje zaskarbić sobie szacunek muzułmańskiej części świata.

 

Oto przygotowano po raz pierwszy w historii Barbie z hidżabem. Zabawka należy do serii pokazującej znane kobiety. Tym razem postanowiono uhonorować szermierkę z New Jersey, Ibtihaj Muhammad, która walczy w hidżabie.

 

„Kiedy myślę o mojej własnej podróży, mnie jako o muzułmańskiej dziewczynie w szermierce, to pamiętam ludzi, którzy sprawiali, że nie czułam przynależności do tego środowiska” – mówiła Muhammad na gali Kobieta Roku Glamour. Właśnie osobom, które w nią nie wierzyły zadedykowała pierwszą lalkę-muzułmankę.

 

Zawodniczka reprezentowała Stany Zjednoczone na Olimpiadzie w Rio de Janeiro w 2016 roku i razem z koleżankami zdobyła brązowy medal. Dodatkowo kobieta znana jest jako modelka i przedstawicielka muzułmańskich kobiet w medialnym świecie Ameryki.

 

„Ibtihaj jest inspiracją dla niezliczonych dziewczyn, które nigdy nie miały reprezentantki, a doceniając jej historię mamy nadzieję, że lalka przypomni, że mogą być i robić wszystko” – powiedział Sejal Shah Miller, zastępca szefa światowego marketingu marki Barbie.

 

Seria lalek o nazwie Sheroes ma pokazać prawdziwe „kobiece bohaterki, które inspirują dziewczyny przez łamanie granic i poszerzanie możliwości kobiet wszędzie” – czytamy na oficjalnej stronie Mattela. Nazwa serii Sheroes to nieprzetłumaczalna gra słów she [ona] i heroes [bohaterowie]). Nowa zabawka z hidżabem ma trafić do sklepów w przyszłym roku.

Źródło: usatoday.com/ mattel.com

Komentarze

Zobacz także

W tej kapsule przeżyjesz nawet TSUNAMI! Niesamowity wynalazek inżynierów

Redakcja malydziennik

To FAKT! Mała czarna zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Redakcja malydziennik

Spójrz dziś w niebo. Ziemię będzie mijać 650-metrowa asteroida

Redakcja malydziennik
Ładuję....