RELIGIA

Głos proroka Apokalipsy. „Zatrzymajcie się w imię Boga (…) Byłoby lepiej dla Was, gdyby kamień młyński zawieszono wam u szyi i wrzucono was w morze”

Sprawa Charliego Garda to, w pewnym sensie, być albo nie być cywilizacji Zachodu, etyki medycznej i bioetyki. Od decyzji w tej sprawie zależy naprawdę wiele. A doskonale pokazał to we wstrząsającym wywiadzie dla „National Catholic Register” kard. Carlo Caffarra.

Emerytowany metropolita Bolonii i jeden z założycieli Instytutu Jana Pawła II Studiów nad Małżeństwem i Rodziną określił decyzje sądów, w tym Europejskiego Trybunału Praw Człowieka „barbarzyństwem”. Sądy wszystkich instancji uznały, że szpital ma prawo nie tylko zaprzestać leczenia dziecka, ale także doprowadzić do jego śmierci, nawet wbrew woli rodziców. Co to oznacza? W największym skrócie tyle, że władza rodziecielska zastaje zastąpiona władzą biurokracji.

 

I właśnie o tej sprawie wypowiedział się kardynał, jeden z autorów słynnych Dubia. – Doszliśmy do końca drogi cywilizacji śmierci – mówił hierarcha w rozmowie z „National Catholic Register”. – Teraz to instytucje publiczne, sądy, będą decydowały czy dziecko ma czy nie ma prawa do życia – i to nawet wbrew woli rodziców. Czy jesteśmy dziećmi instytucji, czy to im zawdzięczamy życie? Biedny Zachód: odrzucił Boga i Jego Ojcowską opiekę i teraz jest w szponach biurokracji – mówił kardynał. „Zatrzymajcie to, w imię Boga” – apelował kard. Caffara. – Mówię do Was z Jezusem: „Byłoby lepiej dla Was, gdyby kamień młyński zawieszono wam u szyi i wrzucono was w morze” (Łk 17,2) – dodał. 

 

Te słowa, które brzmią jakby wypowiadał je prorok Starego Testamentu, są – być może – ostatnim ostrzeżeniem, jakie Bóg kieruje do świata zachodniego. Wciąż możemy zawrócić z tej drogi, wciąż możemy powrócić do normalności, do moralności. Jeśli tego jednak nie zrobimy… cóż lepiej dla nas będzie jeśli zawiesi się nam kamień młyński u szyi. Nie da się tego powiedzieć jaśniej, niż zrobił to kardynał Caffarra.

 

Tomasz P. Terlikowski

Źródło: MalyDziennik.pl

Komentarze

Zobacz także

Taizé: 3 tysiące młodych odkrywa piękno modlitwy i zadziwienie Bogiem

Jesteś ateistą? Jesteś niezdolny do miłości i nie masz co liczyć na złożenie rodziny

Redakcja malydziennik

Oto czym jest Eucharystia: to jak wchodzenie na Kalwarię, ale także… Franciszek bardzo mocno o przeżywaniu Mszy Świętej

Redakcja malydziennik
Ładuję....