RELIGIA

Generał Jezuitów chciałby tak skontekstualizować słowa Jezusa, by zakaz rozwodów i cudzołóstwa okazał się zgodą na nie

Część z teologów już nawet nie ukrywa, że ich celem jest odrzucenie jasnych i prostych słów Jezusa Chrystusa zawartych w Ewangelii. Jednym z takich teologów jest nowy generał jezuitów o. Arturo Sosa Abascal. A mocnym tego dowodem pozostaje wywiad, jaki przeprowadził z nim watykanista Giuseppe Rusconi.

Watykanista rozpoczyna swoją rozmowę od przypomnienia słów kard. Gerharda L. Műllera, który podkreślał, że nie ma takiej władzy na ziemi i na niebie, nie jest nią ani papież, ani Synod czy biskupi, która mogłaby zmienić jasne nauczanie Jezusa Chrystusa na temat małżeństwa. A na to nowy generał jezuitów odpowiada, że słowa Jezusa wcale nie są jasne, bo gdyby tak było nie istniałaby potrzeba tak wiele refleksji nad tym, co Jezus chciał rzeczywiście powiedzieć.

 

– Wiadomo, że słowa Jezusa muszą być kontekstualizowane, one były wypowiadane w języku, w specyficznych sytuacjach, były kierowane do konkretnych osób – przekonuje o. Arturo Sosa Abascal. I dodaje, że w ostatnim wieku Kościół starał się odkryć, co Jezus rzeczywiście miał na myśli. – To nie jest relatywizm, ale stwierdzenie, że słowo jest względne. Ewangelia została napisana przez ludzi, i jest akceptowana przez Kościół, który składa się z ludzi… Tak więc jest prawdą, że nikt nie może zmienić słów Jezusa, ale najpierw musimy wiedzieć, jakie one były – mówił jezuita.

 

Dziennikarz zadaje wówczas pytanie o słynny fragment z Ewangelii Mateusza, gdzie Jezus mówi, że co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela. Odpowiedź generała jezuitów brzmi, że mamy iść za tym, co w tej sprawie mówi Franciszek i rozeznawać. A gdy watykanista wskazuje, że takie działanie prowadzi do poddania w wątpliwość słów Jezusa, słyszy odpowiedź, że nie słów Jezusa, ale ich interpretacji. – Rozeznanie nie oznacza wyboru spośród różnych możliwości, ale słuchanie Ducha Świętego, który – jak obiecał nam Jezus – pomaga nam zrozumieć znaki Bożej obecności w ludzkiej historii – podkreśla generał jezuitów.

 

Rozeznanie, kontynuuje generał, musi prowadzić do decyzji, a ostatecznie podjąć ją musi jednostka, bowiem Kościół zawsze szanował autonomię sumienia.

 

– A zatem jeśli sumienie, po rozeznaniu, mówi mi, że mogę przystępować do Komunii nawet jeśli normy nie pozwalają mi na to… – pyta dziennikarz, a jezuita odpowiada: „Kościół rozwija się przez wieki” i dodawał: „on się narodził, uczył, zmieniał. To dlatego zwoływane są Sobory Ekumeniczne, aby prowadzić do rozwoju doktryny. Doktryna nie jest słowem, które lubię, ono przywodzi mi na myśl twardy kamień. A ludzka rzeczywistość jest bardziej zniuansowana, nigdy nie jest biała albo czarna, jest w ciągłym rozwoju – mówi o. Arturo Sosa Abascal, i dodaje, że oczywiście doktryna musi znaleźć swoje miejsce w rozeznawaniu. Ale nie jest to bynajmniej miejsce kluczowe, bowiem „nauczanie nie może zastąpić rozeznawania, ani Ducha Świętego”.

 

I tak, w krótkich słowach, odrzucone zostały przez generała jezuitów nie tylko zasady dotyczące cudzołówstwa, ale w istocie wszystkie słowa Jezusa Chrystusa. Tak się bowiem składa, że o każdej z wypowiedzi Jezusa Chrystusa można powiedzieć, że one nie obowiązują, i o każdym wymaganiu stwierdzić, że jest ono jak twardy kamień. W efekcie nie zostaje nic, poza… smętnymi opowieściami, które z Ewangelią nie mają już nic wspólnego.

Źródło: Settimo Cielo/Rossoporpora.org

Komentarze

Zobacz także

KONKRET! Brałeś udział w referendum aborcyjnym, nie możesz przyjmować Komunii Świętej

Lefebryści już wkrótce w Kościele? "Pojednanie nastąpi, kiedy bp Fellay formalnie uzna deklarację"

Wielki ingres abp. Jędraszewskiego. "Podejmijcie wraz ze mną trud głoszenia Chrystusa"

Redakcja malydziennik
Ładuję....