POLITYKA

Franciszek MASAKRUJE "wolną" Europę: "Niestety często odnosi się wrażenie, że istnieje…

Papież Franciszek powiedział w piątek w przemówieniu do przywódców krajów i instytucji UE, że istnieje rozłam między obywatelami a instytucjami europejskimi. Wskazał też, że solidarność jest "najskuteczniejszym antidotum na współczesne populizmy".

"Europa odnajduje nadzieję, gdy człowiek jest ośrodkiem i sercem jej instytucji" – oświadczył Franciszek. Mówił o potrzebie "starannego i ufnego wysłuchania postulatów pochodzących zarówno od poszczególnych osób, jak społeczeństw i narodów tworzących Unię".

 

"Niestety – przyznał papież – często odnosi się wrażenie, że istnieje +rozłam emocjonalny+ między obywatelami a instytucjami europejskimi, nierzadko postrzeganymi jako dalekie i nie zwracające uwagi na różne wrażliwości stanowiące Unię".

 

Zdaniem Franciszka należy pamiętać, że Europa jest rodziną narodów i "podobnie jak w każdej dobrej rodzinie, istnieją różne wrażliwości". "Ale wszyscy mogą się rozwijać na tyle, na ile jesteśmy zjednoczeni. Unia Europejska zrodziła się jako jedność różnorodności i jedność w różnorodności" – ocenił.

 

Papież powiedział też, że Europa "odnajduje nadzieję w solidarności, która jest również najskuteczniejszym antidotum na współczesne populizmy". "Jeśli ktoś cierpi, wszyscy cierpią" – dodał.

 

"Podobnie i my dzisiaj opłakujemy z Wielką Brytanią ofiary zamachu, który dwa dni temu dotknął Londyn. Solidarność nie jest tylko dobrym postanowieniem: charakteryzuje się konkretnymi faktami i gestami, które przybliżają do bliźniego niezależnie od tego, w jakim stanie się znajduje" – mówił.

 

"Natomiast populizmy, przeciwnie, rozkwitają właśnie z egoizmu, który zamyka w wąskim i duszącym kręgu, który nie pozwala na przezwyciężenie ograniczoności swoich myśli i spojrzenie dalej” – oświadczył Franciszek. (PAP)

Źródło: sw/ ap/

Komentarze

Zobacz także

Krystyna Pawłowicz wprost: Opozycja powinna zamknąć … MORDY! Bo … ZOBACZ!

Redakcja malydziennik

"Wasze talenty mają sprawić, że będziecie rozsławiali nasz kraj" – wreszcie ktoś docenił w tym kraju młodych!

UWAGA, w strefie Czarnobyla są potężne pożary!

Redakcja malydziennik
Ładuję....