CYWILIZACJA

Ekspert NATO: Cyberwojna trwa. Hakerzy atakują

W ostatnich latach obserwujemy coraz więcej ataków hakerskich na duża skalę. Ofiarą padły m.in. koncern Sony, telewizja francuska TV5, ukraińska sieć energetyczna oraz międzynarodowy system transakcji finansowych SWIFT – mówi PAP dyrektor centrum doskonalenia cyberobrony NATO Sven Sakkov.

"Popatrzmy na ostatnie dwa lata. Widzimy trend zmiany ze złego do gorszego. Przez te dwa ostatnie lata, w porządku od mniej do bardziej ważnych, mogę wymienić Yahoo +hack+, Ashley Madison +hack+, gdzie w internecie znalazły się prywatne informacje osobowe. Bardzo poważnym przypadkiem było włamanie do OPM (Office of Personnel Management), w którym przejęto informacje na temat około 20 milionów osób z USA" – wyliczał Sakkov.

 

Jego zdaniem obecnie skala działanihakerów jest niewyobrażalna w porównaniu do działań z okresu przed epoką technologii cyfrowych. "Mamy przypadek Sony sprzed dwóch lat jako zemsty państwa wobec koncernu, którego produkt się nie spodobał. Następnie atak na francuską stację TV5 – był to atak (…) zorganizowany przez prywatne firmy działające dla Federacji Rosyjskiej, ale zorganizowany tak, by wyglądał jak atak cyber-kalifatu. (…) W grudniu 2015 r. doszło do ataku przeciwko ukraińskiej sieci energetycznej w jednym z regionów. Dziesiątki tysięcy ludzi pozostawały przez jakiś czas bez prądu" – powiedział.

 

Wśród innych istotnych ataków wymienił ten z 2016 roku na międzynarodowy system transakcji finansowych SWIFT. "Widzimy tutaj skoordynowany atak na sposób, w jaki działa cały światowy system finansowy. Jeśli przestaniemy ufać temu systemowi, będzie to miało katastrofalne skutki dla światowej gospodarki. Ostatni rok to atak na amerykański system wyborczy, DNC +hack+, który jest przypisywany przez administrację amerykańską Federacji Rosyjskiej. Mówimy tutaj o zagranicznym podmiocie atakującym samo sedno tego, czym jest państwo demokratyczne, w jaki sposób jest rządzone, jak podejmowane są decyzje w procesie wyborczym. Uważam, że jest to jedno z najważniejszych wydarzeń" – zaznaczył.

 

W opinii Sakkova na poziomie międzynarodowym jest wiele do zrobienia w zakresie poprawy współpracy pomiędzy państwami. "Myślę, że kamieniem milowym w tym zakresie był szczyt NATO w Warszawie, który podjął wiele bardzo ważnych decyzji w zakresie obecności na flance wschodniej, ale także uznał cyberprzestrzeń za obszar swoich operacji, w którym – tu zacytuję – NATO będzie się bronić tak skutecznie, jak to robi na lądzie, w powietrzu i na morzu. Oczywiście to jest bardzo ważna deklaracja głów państw oraz rządów i teraz będzie ona realizowana przez NATO" – zauważył.

 

Ekspert podkreśla jednak, że będzie to wyzwanie dla NATO. "Mówi się o tym, jak wprowadzić cyberprzestrzeń do tego, co NATO robi, jak wprowadzić cyberprzestrzeń do głównego nurtu. Mówimy o zapewnieniu bezpieczeństwa misji, nie tylko zagwarantowaniu bezpieczeństwa informacji. Nie chodzi o zabezpieczenie informacji lecz o zabezpieczenie swobody manewru i zdolności wypełniania powierzonych zadań. (…) To początek drogi, jeśli chodzi o wprowadzenie cyberprzestrzeni do NATO, mamy za sobą dopiero pierwsze kroki" – podsumował.

 

NATO uznało cyberprzestrzeń za nową sferą działań operacyjnych, taką jak przestrzeń powietrzna, morze i ląd. Decyzja ta oznaczać ma też lepszą ochronę łączności, misji i operacji prowadzonych przez NATO, które chce prowadzić więcej ćwiczeń w tym zakresie. Sojusznicy NATO zostali także zobowiązani do wzmocnienia swej własnej obrony cybernetycznej oraz wymiany informacji.

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

To już przegięcie! Ateiści ogłosili, że Boże Narodzenie to…

Redakcja malydziennik

Takiej woli walki nikt się po nim nie spodziewał! Benson to jest gość!

Redakcja malydziennik

Dlaczego Halloween zagraża naszej duszy? KONIECZNIE POSŁUCHAJ TEGO EGZORCYSTY!

Redakcja malydziennik
Ładuję....