POLITYKA

Dziś pogrzeb BOHATERSKIEGO KIEROWCY

W południe rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Łukasza Urbana, kierowcy ciężarówki, który zginął w zamachu w Berlinie 19 grudnia. W pogrzebie w Baniach (Zachodniopomorskie) uczestniczy prezydent Andrzej Duda, wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, szefowa kancelarii premiera Beata Kempa.

19 grudnia ciężarówka na polskich numerach rejestracyjnych wjechała w tłum na świątecznym jarmarku w Berlinie. Według ustaleń niemieckich śledczych, ciężarówką kierował 24-letni Tunezyjczyk Anis Amri; potem został on zastrzelony przez policjantów we Włoszech. W zamachu w Berlinie zginęło 12 osób, a ok. 50 zostało rannych. Polski kierowca ciężarówki, Łukasz Urban, został zastrzelony przez zamachowca.

 

Łukasz Urban był pracownikiem polskiej firmy spedycyjnej, w dniu ataku zaparkował swoją ciężarówkę w Berlinie, czekając na jej rozładowanie.

 

Do zamachu przyznało się tzw. Państwo Islamskie, któremu Amri przysiągł wierność. Nagranie z przysięgą opublikowała propagandowa agencja dżihadystów Amak.

 

Uroczystości pogrzebowe tragicznie zmarłego kierowcy rozpoczęły się w południe od mszy św. w kościele pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Baniach. Zmarłego żegnają rodzina, mieszkańcy Rożnowa, gdzie mieszkał Łukasz Urban, a także mieszkańcy powiatu gryfińskiego.

 

Udział w uroczystościach biorą prezydent Andrzej Duda, wicemarszałek sejmu Joachim Brudziński, szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa, posłowie PiS, wojewoda zachodniopomorski oraz przedstawiciel Ambasady Republiki Federalnej Niemiec w Polsce.

 

W uroczystościach pogrzebowych ma wziąć udział także Dave Duncan, zawodowy kierowca z Wielkiej Brytanii, który zorganizował zbiórkę pieniędzy dla rodziny zamordowanego Polaka.

 

Na mocy decyzji wojewody zachodniopomorskiego Krzysztofa Kozłowskiego koszt pogrzebu mężczyzny zostanie pokryty przez Skarb Państwa.

 

Na znak żałoby o godz. 15 zabrzmią klaksony ciężarówek zaparkowanych w Baniach. Akcja ma zostać powtórzona przez kierowców w całej Polsce.

 

O godz. 16 kierowcy ciężarówek oraz busów wezmą udział w orszaku żałobnym na drodze S3. Kierowcy spotkają się w dwóch miejscach: ci, którzy będą jechać od strony Gorzowa Wielkopolskiego, zatrzymają się na stacji paliw w Sitnie, a ci od strony Szczecina – w okolicy miejsca obsługi podróżnych Wysoka Zachód. Na pojazdach znajdą się biało-czerwone flagi oraz czarne wstążki. Organizacją ruchu w czasie ich przejazdu zajmie się szczecińska policja.

 

Łukasz Urban spocznie na Cmentarzu Komunalnym w Baniach.(PAP)

 

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Wałęsa odlatuje! Nawet Hitler nie zrobił, jak oni zrobili – Kaczyńscy

Redakcja malydziennik

Największe zagrożenie dla Polski czai się ze wschodu. Musimy być na to gotowi!

Redakcja malydziennik

Ostateczna decyzja, czy zabić niepełnosprawnego należy do matki, czyli PiS za wyborem

Redakcja malydziennik
Ładuję....