Dziś nie potrzeba czołgów, by zaatakować inny kraj! ZOBACZ czym można zaatakować!

W dniach 9-10 października bieżącego roku w krakowskim Centrum Kongresowym ICE odbywa się III Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC. Eksperci skupiają się na kilku ścieżkach tematycznych, dotyczących bezpieczeństwa państwa, obrony wojskowej, biznesu i przyszłości. Wśród dzisiejszych prelegentów debatujących na temat bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni znalazła się premier Beata Szydło. Premier zapewniła, że polski rząd zrobi wszystko, aby obywatele czuli się w sowim kraju bezpiecznie. Beata Szydło podkreśliła, że w celu zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom, już zostało podjętych wiele kroków. „Aby im to bezpieczeństwo zapewnić, podjęliśmy szereg inicjatyw związanych z obronnością, rozwojem polskiej gospodarki i programami społecznymi, co daje polskim rodzinom stabilizację. Ale nie możemy na tym poprzestać”.
Według premier Beaty Szydło temat odbywającego się forum jest niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania państwa oraz jego obywateli i gospodarki. Bezpieczeństwo leży pani premier głęboko na sercu. „Jestem tu z państwem, ponieważ uważam, że właśnie sprawy cyberbezpieczeństwa są w tej chwili dla współczesnego świata najważniejszym wyzwaniem. To kwestia gospodarki, bezpieczeństwa i kwestia stabilizacji, ale myślę też, że wszyscy zdajemy sobie sprawę, że także kwestia pokoju i coraz więcej rządów oraz przywódców dostrzega problem cyberbezpieczeństwa jako priorytetowy. Zaczynamy o tym nie tylko mówić, ale także wdrażać takie rozwiązania, które mają uczynić świat bezpieczniejszym”.

 

Premier podkreśliła, że cyberprzestrzeń stanowi dziś jeden z najdynamiczniej rozwijających się obszarów aktywności człowieka, który wciąż rozszerza się na coraz to nowe aspekty życia. Niestety cyberprzestrzeń to nie tylko postęp i rozwój, ale i cyberprzestępczość i cyberterroryzm.  Beata Szydło podkreśliła, że „wojna informacyjna, technologiczna, ataki hakerskie na infrastrukturę krytyczną, bankową, giełdową to tylko niektóre aspekty tych zagrożeń, których musimy być świadomi. Dziś nie potrzeba czołgów, by zaatakować inny kraj. Wystarczy komputer i odpowiednio przeszkolony człowiek. Polska powinna być zdolna do obrony także w tej nowej rzeczywistości, mieć odpowiednie narzędzia i ludzi zdolnych przeciwdziałać atakom zewnętrznym”.

 

Zdaniem premier „niezwykle istotna jest współpraca międzynarodowa. Muszę tutaj podkreślić, że dzięki zaangażowaniu polskiego rządu i minister Anny Streżyńskiej, udało nam się wprowadzić ten temat pod obrady przywódców państw UE. Niedawno odbył się I Szczyt Cyfrowy w Tallinie, ale inspiracja tego szczytu wyszła właśnie z Polski. Z dumą przysłuchiwałam się tej dyskusji w Tallinie i mogłam stwierdzić, że polski rząd, Polska, jest już o krok dalej przed naszymi partnerami. To pokazuje nasz potencjał i jaka jest możliwość realizacji tych projektów, o których tutaj będziemy rozmawiali”. Aby uskutecznić monitorowanie przez rząd cyberproblemów, premier zdecydowała się powołać specjalną komórkę rządową, odpowiedzialną za cyberprzestrzeń. Wiele państw Unii Europejskiej posiada już w swoich rządach tego typu specjalistów.

 

CAŁOŚĆ TUTAJAutor: ser

Źródło: swiato-podglad.pl

11:36 10 października 2017


Popularne

Polityka
Cywilizacja
Religia
Opinie