POLITYKA

Dziennikarz atakuje polski Episkopat. Szef watykańskiej dyplomacji nas broni. „Istnieje zdrowy nacjonalizm”

Jeden z dziennikarzy, podczas konferencji w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej zarzucił polskiemu Kościołowi wspieranie nacjonalizmu. Jednak zarzut ten został zdecydowanie odrzucony przez szefa dyplomacji watykańskiej.

Watykańska konferencja o Unii Europejskiej została dziś zaprezentowana w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej. Podczas konferencji prasowej wspomniano również o Polsce. Jeden z dziennikarzy zauważył, że ostra krytyka populizmu i nacjonalizmu, którą przedstawił kard. Marx, nie odzwierciedla poglądów wszystkich europejskich episkopatów, zwłaszcza w Europie środkowej. Polskiemu episkopatowi zarzucono popieranie nacjonalizmu. W obronie polskich biskupów wystąpił szef papieskiej dyplomacji abp Paul Gallagher.

 

„Istnieje też zdrowy nacjonalizm, który wyraża się normalnie w postawie patriotycznej. I Kościół zawsze to popierał. W nacjonalizmie i w populizmie zawsze jest jakieś odejście od prawdy. W populizmie politycy mówią to, co ludzie chcieliby słuchać, a nie koniecznie to, co jest prawdziwe i co powinni powiedzieć. Natomiast w nacjonalizmie istnieje tendencja do przeceniania wartości niektórych aspektów życia narodowego, a zarazem kierowanie się uprzedzeniami względem innych narodów. Dlatego, ze względu na swój uniwersalizm, Kościół zawsze popierał integrację europejską, bo wykracza ona poza granice i dąży do większej jedności. Jednakże samo istnienie różnic politycznych w ludzie Bożym, a także wśród kapłanów i biskupów, jest czymś całkiem normalnym. Niektórzy biskupi większą sympatią darzą nurty socjalistyczne, inni nurty konserwatywne. To też jest normalne” – powiedział abp Gallagher.

 

Źródło: Radio Watykańskie

Komentarze

Zobacz także

Wyjaśniono wreszcie, w jaki sposób joga powiązana jest z … szatanem! PRZECZYTAJ UWAŻNIE!

Redakcja malydziennik

UWAGA! W wakacje może zabraknąć pracowników

Redakcja malydziennik

TEGO NIKT się nie spodziewał! MISIEWICZ wychodzi na wolność, ponieważ…

Adam Gaafar
Ładuję....