POLITYKA

Czy wicepremier Mateusz Morawiecki zada decydujący cios nadzwyczajnej kaście? Oby!

Zbyt dużo pieniędzy z budżetu państwa wydajemy na sądy w porównaniu do średniej europejskiej -ogłosił wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że Polska mogłaby zaoszczędzić aż 5 mld zł, gdyby wydatki na wymiar sprawiedliwości zostały obniżone. Nareszcie ktoś to głośno powiedział!

Rząd Prawa i Sprawiedliwości postanowił ukrócić liczne patologie wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Niestety nie podoba się to nadzwyczajnej kaście, dlatego rząd spotyka się z furiackim atakiem środowisk sędziowskich wspieranych często przez inne środowiska prawnicze. Wielu tłustym misiom strach zajrzał w oczy, że może skończyć się zbijanie bąków i pobieranie gigantycznych pensyjek podczas gdy mediana zarobków w Polsce wynosi 2650 zł brutto (dane GUS za luty 2017) czyli 1900 zł netto.

 

Na czwartkowym posiedzeniu Sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju wicepremier Mateusz Morawiecki stwierdził, że w polskim wymiarze sprawiedliwości panuje "bardzo głęboka niedoskonałość, a nawet patologia". Dodał, że rząd chce to zmienić także ze względu na przedsiębiorców.

 

"Mamy najdroższe sądy w Europie – 1,77 procenta wydajemy na sądownictwo w Polsce. Średnia europejska – 0,6 procenta " – powiedział Morawiecki. Wicepremier oszacował, że rząd mógłby zaoszczędzić nawet do pięciu miliardów złotych po obniżeniu wydatków na sądownictwo do średniej europejskiej.

 

Morawiecki zwrócił się do posłów z apelem o pomoc w reformie niewydolnego wymiaru sprawiedliwości. Podkreślił, że w Polsce mamy do czynienia z jednymi z "najdłużej zapadających wyroków i to też jest otoczenie instytucjonalne, to właśnie należy do otoczenia instytucjonalnego przedsiębiorców".

 

Morawiecki powołując się na raporty Heritage Foundation czy Doing Business wskazał, że sądownictwo w Polsce jest bardzo nisko efektywne. Dodał, że sądownictwo jest hamulcowym polskiej gospodarki. 

 

Czy rząd PiS-u upora się z patologiami w polskim sądownictwie? Czy skończą się czasy świętych krów, książąt i nadzwyczajnej kasty? Czy wymiar sprawiedliwości odzyska jeszcze kiedykolwiek twarz i szacunek wśród Polaków? 

"http://serwis21.blogspot.com/"

 

Źródło: Mały Dziennik / rp.pl

Komentarze

Zobacz także

Stało się, Bóg okazał swą dobroć! Cud św. Januarego znów się powtórzył

Redakcja malydziennik

Terlikowska: Nie wszyscy wielodzietni to patologia, tak jak nie wszyscy rodzice jedynaków to wygodni egoiści

Redakcja malydziennik

Wreszcie! Sejm za budową kanału przez Mierzeję Wiślaną!

Redakcja malydziennik
Ładuję....