Czy to rzeczywiście dobry Papież? Autorytaryzm to za papieża Franciszka w Kurii Rzymskiej norma! Smutna norma!

PAP/EPA
Ręczne sterowanie, usuwanie wszystkich niewygodnych księży i połajanki nawet w czasie życzeń Bożonarodzeniowych - tak wygląda praktyka działania papieża Franciszka w Watykanie. I nie jest to moja opinia, a jednego z bardziej wyważonych włoskich watykanistów Marco Tosattiego.
To właśnie on, odnosząc się do bardzo ostrego ataku, jaki przypuścił Franciszek na pracowników Kurii w czasie składania im życzeń świątecznych opisuje atmosferę, jaka panuje w Kurii Rzymskiej. Jak donoszą jego informatorzy w wielu dykasteriach panuje atmosfera zastraszenia, niechęci. I wcale nie chodzi o kierunek, w jakim zmierza papież, a o formę sprawowania władzy.

 

Jeden z informatorów opisuje na przykład, że w jednym z urzędów papież wydał polecenie zwolnienia trzech najlepszych pracowników. Ich przełożony nie wykonał polecenia, a zaczął się starać o spotkani z papieżem. Kilkukrotnie je przekładano, a gdy do niego doszło, kurialista zaczął tłumaczyć, że prosi o zmienę tej decyzji, bo to jego najlepsi pracownicy. Papież miał mu odpowiedzieć, że jest papieżem i nie musi nikomu tłumaczyć swoich decyzji, i że chce ich wykonania. Po czym wykonał gest ręką, który oznaczał koniec spotkania. 

 

Jaki miał być powód zwolnienia? Wydaje się, że wypowiadali się oni bez należnego entuzjazmu o niektórych z reform papieskich. Ktoś doniósł przyjacielowi Franciszka, ten doniósł papieżowi i pracowników postanowiono zwolnić.

 

Doskonałym przykładem autokratycznej gorączki, która opanowała Papieża i jego otoczenie, jest także próba narzucenia śledztwa Rycerzom Maltańskim. Suwerenny Zakon jest podmiotem prawa międzynarodowego, a zatem nikt z zewnątrz, nie ma prawa narzucać mu Komisji. I dotyczy to także Ojca świętego, o czym nie omieszkały przypomnieć, z należytym szacunkiem dla urzędu, struktury zakonu maltańskiego.Autor: Tomasz P. Terlikowski

Źródło: Marcotosatti.com

13:12 27 grudnia 2016


Popularne

Polityka
Cywilizacja
Religia
Opinie