Czy Polska postara się o kolejnego Vinciego? Dziś w nocy aukcja ostatniej pracy Leonardo wartej miliardy!

W polskich zbiorach znajduje się zaledwie jedna praca Leonardo da Vinci – jest to jednak świetnie znane przedstawienie „Damy z gronostajem”. Dziś w nocy przeprowadzona zostanie jednak aukcja, która może się już nigdy więcej nie trafić – na rynku oferowane jest dzieło zatytułowane „Salvator Mundi”.
Ten wizerunek przez lata była zaginiony. Zbawca Świata, bo to oznacza tytuł dzieła, to liczące pół millenium przedstawienie Jezusa Chrystusa z ręką wyciągniętą do błogosławieństwa i przeźroczystą kulą w drugiej.

 

Aukcja przeprowadzona w nocy czasu polskiego (zacznie się o 19 czasu nowojorskiego, czyli o 2 w nocy czasu polskiego) jest niezwykłą szansą dla kolekcjonerów – pozostałe dzieła Leonardo są już w muzeach. Dodać należy, że szansa należy do bardzo bogatych kolekcjonerów, bo cena wywoławcza obrazu „Salvator Mundi” to 100.000.000$.

 

Ta cena może być zaporowa nawet dla Włoch, które jako ojczyzna da Vinciego chciałyby mieć kolejne jego dzieło u siebie. Dzieło zostało jednak sprzedane w 2013 roku za 127,5 miliona $, a sprzedający dzieło kolekcjoner liczy na łączny zysk za licytowane dziś 37 dzieła sztuki w wysokości 2.1 miliardów $, z czego cena za Leonardo stanowić ma lwią część.

 

Na zakończenie wspominając pytanie tytułowe: czy Polska postara się o kolejnego Vinciego? Należy odpowiedzieć, że bardziej prawdopodobnym byłaby kolejna część polskiego filmu „Vinci” niż kupno obrazu Leonardo da Vinciego. Dzieło nie należy do dziedzictwa kulturowego naszego kraju, a i cena nie zachęca do kupna tak drogiej pracy. Ale kto wie, ta aukcja może być ostatnią próbą sprzedaży „Zbawcy Świata” za naszego życia.Autor: ZK

Źródło: thelocal.it/ independent.co.uk/ christies.com

20:53 15 listopada 2017


Popularne

Polityka
Cywilizacja
Religia
Opinie