POLITYKA

„Czas przestać twierdzić, że Państwo Islamskie nie ma nic wspólnego z islamem”

Wreszcie jakieś ożywcze słowa prawdy z ust chrześcijańskiego hierarchy. Udawanie, że islam nie wpływa na liderów Państwa Islamskiego to szkodliwe kłamstwo.

– Czas już przestać twierdzić, że Państwo Islamskie nie ma nic wspólnego z islamem – podkreślił abp Justin Welby, zwierzchnik Wspólnoty Anglikańskiej w przemówieniu w Instytucie Katolickim w Paryżu. Bez zrozumienia religijnej motywacji terrorystów nie można skutecznie walczyć z ich ideologią – dodał.

 

– Jeśli akty przemocy z pobudek religijnych będziemy traktować jedynie jako zagrożenie bezpieczeństwa czy sprawę o charakterze politycznym, to bardzo trudno albo w ogóle nie będziemy mogli się z tym uporać – uzupełniał arcybiskup Canterbury. Jego zdaniem w tej walce niezbędne są również argumenty o charakterze teologicznym.

 

Słowa te nie oznaczają, że arcybiskup Welby uznaje, że Daesh wprost wyrasta z nauczania islamu. Jego zdaniem jest ona jego wypaczeniem, ale bez dogłębnego zrozumienia korzeni kryzysu i samego islamu nie sposób walczyć z tym wypaczeniem.

 

Ciekawe, że Welby wskazuje także, iż nie będzie skutecznej walki z terroryzmem, tak długo, jak długo nie zrozumiemy także głębokich korzeni kryzysu Zachodu. Ich wyrazem są jego zdaniem głębokie nastroje anty-systemowe, które doprowadziły do Brexitu. I tak od mocnych słów doszliśmy niestety do starych diagnoz, które niestety pokazują, że u liderów religijnych wciąż brakuje otwarcia na nurty antysystemowe.

 

Bsz/JihadWatch

Źródło: JihadWatch

Komentarze

Zobacz także

Papież odważnie krytykuje to, co robi np. Soros!

Donald Tusk PONOWNIE szefem KE

Polska grabi Donbas? Kwitnie współpraca z Rosją

Redakcja malydziennik
Ładuję....