Czas nauczyć Amerykanów prawdy o nazistowskich obozach koncentracyjnych! ZOBACZ FILM!

PAP/Stanisław Rozpędzik
Polska ambasada w Waszyngtonie rozpoczęła rozpowszechnianie w internecie wideo zatytułowanego „Words Matter” ("Słowa mają znaczenie"). Porusza ono kwestię właściwej terminologii w odniesieniu do „niemieckich, nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady”.
"W czasie, kiedy zbliżamy się do 72. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau, największego i najbardziej niesławnego +niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i obozu zagłady+, przypominanie amerykańskim dziennikarzom, pedagogom i studentom o konieczności używania właściwych określeń w odniesieniu do +niemieckich, nazistowskich obozów+ ma znaczenie podstawowe” – podkreślił w oświadczeniu ambasador Piotr Wilczek.

 

Wideo rozpowszechniane przez ambasadę w Waszyngtonie jest częścią prowadzonej przez MSZ od roku 2004 kampanii „Against +Polish camps+” („Przeciw +polskim obozom+”). Wideo „Słowa mają znaczenie” do tej pory obejrzało w serwisie YouTube ponad 75 tys. internautów.

 

Wcześniej podobna akcja, prowadzona od roku 2010 w Stanach Zjednoczonych przez Fundację Kościuszkowską, przyczyniła się do wprowadzenia przez największe organizacje medialne Stanów Zjednoczonych, takie jak "New York Times" i Associated Press, właściwych określeń na niemieckie obozy koncentracyjne i obozy zagłady do swoich redakcyjnych podręczników (tzw. stylebook).

 

Jednak mimo powodzenia akcji Fundacji Kościuszkowskiej nadal zdarza się używanie tych nieprawidłowych określeń w Stanach Zjednoczonych. Określenia „polski obóz śmierci” użył nawet ówczesny prezydent USA Barack Obama podczas ceremonii udekorowania pośmiertnie Jana Karskiego Prezydenckim Medalem Wolności w 2012 roku.

 

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)Autor: gb

Źródło:

14:09 25 stycznia 2017


Popularne

Biskup powiedział prawdę, więc inni biskupi i kardynał…


Polityka
Cywilizacja
Religia
Opinie