CYWILIZACJA

Co mają wspólnego sex i religia? Naukowcy już to wiedzą

Uczeni Uniwersytetu Utah i Harvardu sprawdzili, jak reaguje ludzki mózg na doznania religijne. W tym celu badaniu poddali 19 mormonów.

Podczas eksperymentu naukowcy stworzyli takie warunki, by badani mogli poczuć, że znajdują się blisko Boga. Mormoni oglądali więc filmy, w których czytano im "ogłoszenia duszpasterskie", wersety z Księgi Mormona, a także cytowano samego Mormona i światowych przywódców religijnych, oraz pokazywano szczęśliwe sceny z życia rodzinnego oraz z Biblii. Na koniec wielu z tak mocno zareagowało na pokazywane im sceny religijne, że płakało.

 

Kiedy mormoni się „uduchawilai”, naukowcy skanowali zmiany zachodzące w ich mózgach. Dzięki temu widzieli, do których rejonów mózgu organizmy uczestników badania pompowały krew bogatą w tlen i składniki odżywcze. Jednoczesnie też mormoni zostali poproszeni o to, by informowali – za pomocą specjalnych guzików – o swoich stanach emocjonalnych.

 

– Kiedy poprosiliśmy uczestników badania, żeby pomyśleli o zbawcy, o tym, że przez wieczność będą przebywali wśród swoich rodzin, o nagrodach, jakie czekają na nich w niebie, w ich mózgach zaczęły zachodzić fizyczne zmiany – opowiada główny autor pracy dr Michael Ferguson.

 

Naukowcy zaobserwowali u badanych wzmożoną aktywność w jądrze półleżącym, czyli części mózgu należącej do tzw. układu nagrody. U badanych mormonów osiągało ono maksymalną aktywność (a więc nasycenie krwią) na 1-3 sekundy przed tym, zanim naciskali oni guzik, informując, że czują się maksymalnie uduchowieni. Jednocześnie badanym rosło tętno i przyspieszał im oddech. Te samo obszary mózgu aktywują także miłość, seks, hazard, narkotyki, słodycze czy muzyka.

 

Wyniki swojego eksperymentu naukowcy opublikowali w najnowszym wydaniu pisma „Social Neuroscence”. 

Źródło: wyborcza.pl

Komentarze

Zobacz także

Duńska szkoła rezygnuje z bożonarodzeniowej imprezy, ponieważ… Oto poprawność polityczna level hard!

Redakcja malydziennik

Argentyńscy policjanci stanęli twarzą w twarz z UFOLUDKIEM? Są zdjęcia i nagranie!

Redakcja malydziennik

W Europie jest ich 13 milionów. Cyganie jednak cały czas są prześladowani

Ładuję....