HISTORIA

Co by było gdyby HITLER wygrał WOJNĘ? Zobacz, jak wyglądałby nasz świat

Co by było gdyby Hitler jednak wygrał II wojnę światową? Jak wyglądałyby granice „Wielkich Niemiec, a gdzie sięgnęliby Japończycy? No i co stałoby się z Polską? 

1.Europa 1945 – Hitler wygrywa wojnę

„Grossdeutschland” sięga na Wschodzie aż za Wołgę. Na północy obejmuje całą Skandynawię, za wyjątkiem sojuszniczej Finlandii, na Zachodzie obejmuje państwa Beneluksu i wschodnią Francję. Nie ma miejsca na Polskę, nawet w formie autonomii.

2. Hitler wygrywa wojnę – inna wizja

Kolejna wersja tej historii. Jednak tu widzimy już Generalną Gubernię, choć mocno okrojoną. Powstają również niepodległe państwa na Wschodzie: ogromna Ukraina, Białoruś, Litwa i mocno powiększona Łotwa. Rosja ogranicza się do stosunkowo niewielkich obszarów wokół Moskwy. Niepodległa Republika Krymska oraz mocno rozbudowana Rumunia.

Czytaj także: Car przegrał ją w karty? Nikt jej nie chciał? Poznaj prawdę o sprzedaży Alaski! Kosztowała…

3. Rok 1964. Państwa Osi rządzą światem

Alternatywna świat według wizji przedstawionej w powieści „Fatherland” Roberta Harrisa wydanej w 1992 roku. Akcja toczy się w 1964 roku po zwycięstwie Hitlera w Europie, ale jednak pokonaniu Japonii przez USA. Na pomarańczowo zaznaczone Niemcy, na czerwono „Unia Europejska” podporządkowana Hitlerowi, na granatowo posiadłości USa i ich sojuszników. Na żółto państwa neutralne.

4. Świat według Orwella. Rok 1984

Świat opanowany jest przez wielkie bloki super-państw. Oceania w Amerykach, Euroasia na północy i Eastasia obejmująca znaczną część Azji. Na terenie Afryki mocarstwa prowadzą przewlekłe i wyczerpujące wojny.

5. Nowe Stany Zjednoczone

W latach siedemdziesiątych XX wieku amerykański profesor geografii C. Etzel Pearcy zaproponował ustanowienie na nowo granic stanowych wewnątrz USA. Jego propozycja zdecydowanie lepiej uwzględniała różnice historyczne, geograficzne czy kulturowe. W jego wizji Stany Zjednoczone składałyby się z 33 stanów, zamiast z 50, jak to jest obecnie. Proponował również zmiany nazw stanów. Propozycja nie została jednak nigdy rozpatrzona przez władze federalne.

Fot. „Większa Rzesza Niemiecka” w 1964 roku – ilustracja z powieści „Fatherland” Roberta Harrisa. 

Komentarze

Zobacz także

TEN ŚWIĘTY uważał muzułmanów za… chrześcijan. Nazywał islam…

Adam Gaafar

„Ofiara” rakiety księżycowej. Zrobił coś strasznego, bo nie mógł polecieć na Księżyc

Adam Gaafar

W mundurze wroga. Wstrząsające losy Polaków wcielonych siłą do Wehrmachtu

Adam Gaafar
Ładuję....