POLITYKA

Chcesz dalej pobierać pieniądze z programu 500 plus? KONIECZNIE pamiętaj o tej dacie

MRiPS przypomina o konieczności złożenia wniosku do programu 500 plus, jesli dalej chcemy pobierać to świadczenie. Jeśli spóźnimy się ze złożeniem dokumentów, pieniądze zostaną wypłacone z opóźnieniem.

Żeby jesienią otrzymać świadczenie wychowawcze w ramach programu "Rodzina 500+", trzeba do 31 sierpnia złożyć wniosek wraz z wszystkimi niezbędnymi dokumentami – przypomina Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dotyczy to również tych, którzy owe świadczenie już otrzymują. Złożenie wniosku jest konieczne, żeby otrzymywać pieniądze w kolejnym okresie świadczeniowym, czyli od 1 października 2017 r. do 30 września 2018 r.

Co się stanie, jeśli w sierpniu nie złożymy odpowiednich dokumentów? Na pieniądze będziemy musieli poczekać dłużej.

"Jeśli wniosek zostanie złożony miesiąc później, czyli we wrześniu 2017 r., ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata przysługującego świadczenia wychowawczego na podstawie wniosku złożonego we wrześniu, następuje najpóźniej do 30 listopada tego roku" – informuje MRPiPS.

Analogicznie będzie w kolejnych miesiącach:

– w przypadku złożenia kompletnego wniosku w październiku, przyznanie i wypłata świadczenia następuje najpóźniej do dnia 31 grudnia,

– w przypadku złożenia kompletnego wniosku w listopadzie, przyznanie i wypłata świadczenia następuje najpóźniej do dnia 31 stycznia,

– w przypadku złożenia kompletnego wniosku w okresie grudzień – styczeń, przyznanie i wypłata świadczenia następuje najpóźniej do końca lutego,

Wnioski złożone od lutego będą rozpatrywane na bieżąco.

Resort podkreśla, że terminy te są terminami maksymalnymi. Jeśli dana gmina będzie miała możliwości, może wypłacać pieniądze szybciej.

W podstawowych zasadach wypłaty świadczenia z programu "Rodzina 500+" nic się nie zmieni. Nadal przysługuje ono na drugie i kolejne dziecko niezależnie od osiąganego dochodu. Środki wypłacane są także na pierwsze dziecko, jeśli dochód w przeliczeniu na członka rodziny nie przekracza 800 zł lub 1200 zł, gdy dziecko jest niepełnosprawne.

Zmiany dotyczą jedynie uszczelnienia systemu. Dokładniej mają zostać sprawdzone dzieci mieszkające za granicą, samotni rodzice oraz osoby zaniżające dochody. Doprecyzowany ma być także sposób ustalania dochodu z działalności gospodarczej opodatkowanej w formach ryczałtowych (karta podatkowa, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych).

Gminy mają też uzyskać narzędzia informatyczne, które pozwolą im zweryfikować, czy rodzic deklarujący zamieszkanie w Polsce rzeczywiście nie przebywa za granicą.

Usprawniony zostanie też proces składania wniosków. Wciąż będzie dostępna możliwość złożenia wniosku przez internet za pośrednictwem banku, ale także zostaną wprowadzone uproszczone formularze wniosków o wszystkie świadczenia do składania przez internet za pośrednictwem internetowego portalu MRPiPS Emp@tia. 

Źródło: wp.pl

Komentarze

Zobacz także

Gdy jesteś w ucisku czy utrapieniu, odmów tę modlitwę a zobaczysz poprawę!

Redakcja malydziennik

Młodzi muzułmanie w Europie radykalizują się: nie są przywiązani do państwa, nie ufają policji, doświadczają dyskryminacji

Redakcja malydziennik

Wybory. Szumowski wyznał prawdę o rozmowie z Kaczyńskim!

K.D.
Ładuję....