CYWILIZACJA HISTORIA OPINIE POLITYKA

Były prezydent Ukrainy szokuje! Porównuje Banderę do…

„Tak jak dla Polaków bohaterem jest AK, tak dla Ukraińców bohaterem jest UPA. Jest duże niebezpieczeństwo, kiedy polityk mówi o liczbie ofiar. (…) To jest bardzo złe, jeśli polityk zaczyna liczyć krew ofiar w litrach – powiedział na antenie RMF FM były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko. 

Rozmowa, na którą został zaproszony Juszczenko, dotyczyła w dużej mierze przyszłych stosunków polsko-ukraińskich, w tym możliwości ekshumacji Polaków zamordowanych na Kresach. Były prezydent zapytany o to, czy ponownie  podjąłby decyzję o uznaniu Bandery za Bohatera Ukrainy, odparł:

„Polacy muszą sobie uświadomić jedno, w tym samym czasie na tych samych ziemiach miało miejsce powstanie dwóch ruchów narodowych, które miały jeden cel. Oni widzieli swoje państwa niepodległe. Tak zrodziła się UPA i tak samo zrodziła się Armia Krajowa. Nie byłoby sprawiedliwie mówić, że Armia Krajowa to anioły, a UPA to diabły. Mamy dojść do porozumienia historycznego, a obie strony stawiały przed sobą te same cele. Tak jak dla Polaków bohaterem jest Armia Krajowa, tak dla Ukraińców bohaterem jest UPA”.

Juszczenko stwierdził także, że „Polak zechce zapewne rozpocząć dyskusję o historii naszych wspólnych stosunków od 1943 roku, od rzezi wołyńskiej”, ale wówczas „powstaje pytanie, czy nie rozpocząć dyskusji od akcji Wisła, albo nie od 1918 roku”.

Kontynuując swoją wypowiedź porównał Banderę do Piłsudskiego, podkreślając, że Marszałek „był najlepszym wykładowcą” dla przywódcy OUN-B.

„Nie chciałbym, żeby pouczano Ukraińców, kto u nas ma być bohaterem. Dobrze znam historię Piłsudskiego. Dlatego pytam: co robił Bandera złego, czego nie robił Piłsudski? (…) Bandera robił to samo co Piłsudski, używał tych samych narzędzi politycznych. Wiem, że osoby, które stoją za polską ideą narodową nie są aniołami. Tak samo w przypadku Ukrainy. Jest dużo epizodów, za które jest mi wstyd, ale głównym tematem naszej dyskusji ma być to, że po obu stronach bohaterowie narodowi postawili sobie za cel jedną ideę”

– mówił były prezydent Ukrainy.

Źródło: RMF24.pl

Fot. Stepan Bandera, Wikimedia Commons

Czytaj także: Szokujące NAGRANIE! Bandera bohaterem dla Ukraińców mieszkających w Polsce!

 

Komentarze

Zobacz także

Na co czekamy?! To bogaci powinni płacić za ocieplenie klimatu! Trump podjął męską decyzję i wycofuje USA z porozumienia klimatycznego

Nie żyje Tomasz Kalita. Przed śmiercią odnalazł Boga

Redakcja malydziennik

Młodzi patrioci działali w społeczności lokalnej. Mają teraz problemy z policją

Redakcja malydziennik
Ładuję....