POLITYKA

Bukowski o wybuchu … III wojny światowej. PRZECZYTAJ!

Na portalu www.telewizjarepublika.pl pojawił się wywiad z legendarnym rosyjskim opozycjonistom Władimirem Bukowskim. Mówi on m.in. o możliwości wybuchu III wojny światowej. ZOBACZ!

Czy po przybyciu do Polski amerykańskich żołnierzy Polacy mogą czuć się bezpiecznie?

 

Ich obecność na pewno daje wam gwarancję tego, że zanim Rosja zrobi coś głupiego, będzie musiała się wpierw dokładnie zastanowić, czy chce rozpętać kolejną wojnę światową, do której nie jest dzisiaj w ogóle przygotowana. Pod tym więc względem obecność amerykańskich żołnierzy na polskiej ziemi z pewnością zwiększa wasze bezpieczeństwo. Nie uważam jednak, abyście w obecnej sytuacji musieli się w ogóle czegoś obawiać ze strony Rosji. Państwa, które powinny się teraz bać, to przede wszystkim kraje bałtyckie, a w szczególności Łotwa.

 

Rosja może ją zaatakować?

 

Tak, z łatwością. Używając tej samej techniki, jaką użyła na Ukrainie. Nie jest to klasyczna wojna, ale wojna hybrydowa, w której wykorzystywany jest Specnaz i grupy dywersyjne. Tak było na Krymie i w Donbasie. Teraz to może się to powtórzyć na Łotwie, gdzie 30 procent populacji stanowią Rosjanie.

 

Czy atak Rosji na Łotwę może doprowadzić do wybuchu III wojny światowej?

 

To zależy. Jeżeli Rosja zaatakuje Łotwę w sposób klasyczny, to znaczy, gdy dojdzie do inwazji regularnej armii, to Rosja wejdzie automatycznie w stan wojny z całym NATO. O tym mówi art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego. Rosja nie jest jednak gotowa na wojnę światową. Jej zdolności bojowe są bardzo ograniczone. Rosyjska armia nie jest bowiem tak silna, jak armia Związku Sowieckiego. Uwierzcie mi. Rosyjska armia to żart. Ona nie jest w stanie nawet okupować Donbasu czy Czeczeni. Kreml nie planuje więc rozpoczęcia wojny światowej.

 

Jak już mówiłem, Rosja może jednak odważyć się zaatakować Łotwę w inny, bezpieczniejszy dla siebie sposób. Jeżeli Kreml wyślę na Łotwę zielonych ludzików, a więc żołnierzy bez rosyjskich mundurów, którym nie będzie można udowodnić, że są członkami rosyjskich służb specjalnych, to sytuacja będzie bardziej złożona. Kreml może zaś chcieć sprawdzić reakcję świata właśnie w ten sposób. Od dawna stosuję tę technikę. Wówczas Łotwa może znaleźć się w takiej sytuacji jak Ukraina, gdzie Kreml utrzymuje konflikt w zamrożeniu. Dzięki temu z jednej strony przyzwyczaja świat do swojej agresji, a z drugiej strony może przez to szantażować społeczność międzynarodową ewentualnym odmrożeniem tego konfliktu i jego eskalacją. Pozostaje pytaniem otwartym, jak obronić państwo przed tego typu rosyjskim atakiem.

 

CAŁOŚĆ CZYTAJ na portalu www.telewizjarepublika.pl

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze

Zobacz także

Sklepy zamknięte tylko w jedną niedzielę czy jednak we wszystkie? Rząd już wie

Redakcja malydziennik

Ponad połowa Polaków nie chce w Polsce uchodźców

Redakcja malydziennik

W połowie aborcji zmieniła zdanie. Co się stało z jej dzieckiem?

Redakcja malydziennik
Ładuję....