RELIGIA

Brawo Afryka. Biskupi z Ghany dają przykład, jak… Zachodni hierarchowie powinni się od nich uczyć

Afryka, nie po raz pierwszy, daje przykład Europie. Biskupi z Ghany wydali dokument w sprawie „Amoris laetitia”, a w nim ani słowa o rozwodnikach w ponownych związkach i Komunii Świętej dla nich. Brawo Ghana!

Inaczej, niż biskupi z Malty czy Niemiec, biskupi z Ghany opowiedzieli się za wiernością nauczaniu Kościoła i odnosząc się do sytuacji osób rozwiedzionych w nowych związkach, napisali jedynie, że trzeba dla nich szukać „możliwych dróg odpowiadania Bogu”. 

 

W wydanym właśnie dokumencie biskupi z Ghany zaznaczają, że w przypadku takich osób konieczna jest integracja i rozeznanie, ale nie sugerują nawet, że mogłoby to oznaczać dopuszczenie do Eucharystii. Zamiast tego zwracają uwagę na konieczność lepszego przygotowania do sakramentu małżeństwa, zmniejszenie kosztów zaślubin, a także na niebezpieczeństwa związane ze skrajnym indywidualizmem, pornografią i wykorzystywaniem nieletnich. 

 

Ten dokument bardzo cieszy, bo pokazuje, że można zachować ortodoksję przy interpretacji tego dokumentu, i że wystarczy minimum odwagi i samodzielności myślenia, żeby nie ulegać naciskom liberalnie nastawionych wspólnot zachodnich. Brawo Afryka. Teraz pozostaje oczekiwać, że Konferencja Episkopatu Polski zdecyduje się na pójście śladami Ghany, co oznacza przypomnienie nauczania Kościoła. 

 

Tomasz P. Terlikowski

Źródło: CatholicHerald.co.uk

Komentarze

Zobacz także

Kolejny kraj Ameryki Południowej zagrożony kryzysem? Biskupi reagują!

Redakcja malydziennik

"Jednym ze znaków nadchodzącej Apokalipsy jest… ?"

Redakcja malydziennik

Nie patriotyzm werbalny, a patriotyzm czynu. Biskupi mocno o tym, jaki kształt winien mieć PATRIOTYZM CHRZEŚCIJAŃSKI

Redakcja malydziennik
Ładuję....