CYWILIZACJA

„BlessU-2” przeczyta fragment Biblii i pobłogosławi. Czy roboty zastąpią księży?

Idzie cyfrowa rewolucja w chrześcijaństwie? W Wittenberdze – mieście, gdzie 500 lat temu Martin Luter zapoczątkował reformację – protestanci „wprowadzili” kolejną nowinkę. Podczas wystawy dotyczącej dziejów religii pojawił się robot „BlessU-2”, który błogosławił zwiedzających oraz czytał im fragmenty Biblii.

Robot ma ekran dotykowy i jest niezmordowany w swojej ewangelizacyjnej misji. Przez ostatnie dni oferował błogosławieństwo po niemiecku, angielsku, francusku, hiszpańsku lub polsku. 

Zwiedzający wystawę dotycząca reformacji mogą też wybrać między męskim lub żeńskim głosem. Po dokonaniu wyboru robot podnosi ramiona ku górze, uśmiecha się, a jego dłonie zaczynają mienić się kolorami. Robot wypowiada „błogosławieństwo” i cytuje fragment z Biblii, który później można wydrukować. 

 

Robot pojawił się w Wittenberdze – tym samym mieście, gdzie w 1517 r. Marcin Luter przybił do drzwi kościoła w 95 tez, w których sprzeciwiał się m.in. sprzedaży odpustów. Teraz być może wyjdzie stamtąd kolejna rewolucja – tym razem cyfrowa. 

– Chodzi o to, aby wywołać debatę – uspokaja jednak Stephan Krebs, przedstawiciel kościoła protestanckiego w Hesji i Nassau. Podczas wystawy uważnie obserwował reakcje zwiedzających. – Ludzie są zwykle ciekawi oraz rozbawieni. Podchodzą więc do robota bardzo pozytywnie – zauważył. Nie brakuje jednak krytycznych głosów. – Niektórzy myślą, że chcemy zastąpić duszpasterzy maszynami – dodał. 

 

– Chcieliśmy, aby ludzie rozważyli, czy błogosławieństwa musi udzielić człowiek, czy może to zrobić robot – powiedział Krebs. Jego koledzy będą prowadzili teraz dalszą analizę, ale nie spodziewa się, aby roboty okazały się rozwiązaniem na kryzys powołań w Europie. – Robot nie mógłby zastąpić opieki duszpasterskiej. Nie chcemy robotyzacji kościoła – dodał. 

A robot priest called ‚BlessU-2’ grants automated blessings in Germanyhttps://t.co/0ZHqAdBNdL pic.twitter.com/vilylAev7O

— NDTV (@ndtv) May 30, 2017

Źródło: tvp.info

Komentarze

Zobacz także

Masakra! Zginęło ponad 17 osób. A wszystko rozpoczęło się od … bijatyki!

Redakcja malydziennik

TRAGEDIA! Pijany kierowca ZABIŁ staruszka. Wjechał w jego…

Redakcja malydziennik

UWAGA! Boże Narodzenie to świetny moment na kolejny islamski atak terrorystyczny!

Redakcja malydziennik
Ładuję....