CYWILIZACJA

August Agbola O’Brown to jedyny czarnoskóry uczestnik Powstania Warszawskiego. Właśnie odnaleziono jego grób

August Agbola O’Brown to jedyny czarnoskóry uczestnik Powstania Warszawskiego. Fundacja Idź Pod Prąd odnalazła w Londynie jego grób.

Członkowie klubu Idź Pod Prąd Londyn zajmujący się m. in. odnajdywaniem i renowacją opuszczonych grobów polskich bohaterów, dokonali niesamowitego odkrycia. W sobotę, 18-tego listopada, odnaleźli na cmentarzu Hampstead Cemetery w Londynie grób, w którym został pochowany August Agbola O’Brown, ps. “Ali” – jedyny czarnoskóry powstaniec Warszawski.

 

“Ali” urodził się w Nigerii w 1895 roku, a do Polski trafił w 1922. Mieszkał w Warszawie przy ulicy Złotej, ożenił się z Polką, z którą miał dwóch synów. Z zawodu był perkusistą jazzowym. W roku 1958 wyemigrował z rodziną do Wielkiej Brytanii. Brał udział w obronie Warszawy w 1939 roku. Jako żołnierz Związku Walki Zbrojnej działał od 1941 roku.

 
–Walczył w batalionie “Iwo” na terenie Śródmieścia Południowego w rejonie ulic Wspólnej, Wilczej, Marszałkowskiej, Hożej, to jest tam, gdzie mieszkał jeszcze przed wojną i podczas niej” – pisze historyk dr Zbigniew Osiński w rozdziale na temat “Alego”, w książce „Afryka w Warszawie” (red. P. Średziński, M. Dioufa). 

Sensacyjne odkrycie Klubu #IPPTV Londyn! Odnaleźli grób legendarnego jedynego czarnoskórego powstańca Warszawskiego – August Agbola O’Brown, ps. “Ali”, z zawodu perkusista jazzowy @PawelSkibaGroby Więcej: https://t.co/JpSbwbOsDD

— Idź Pod Prąd (@idzpodpradpl) 20 listopada 2017

Źródło: Telewizja Republika. Fundacja "Idź Pod Prąd"

Komentarze

Zobacz także

Niemcy deportują cudzoziemców. Dotyczy to głównie Polaków

Redakcja malydziennik

UWAGA! Dziś IMGW ostrzega przed groźnymi burzami! ZOBACZ gdzie!

PILNE! Alarm na niemieckich lotniskach. Służby w akcji

Redakcja malydziennik
Ładuję....