OPINIE

A co z komunią dla POLIGAMISTÓW? Afrykański kardynał zadaje SENSOWNE pytanie, w związku z „Amoris laetitia”!

Jeśli ludzie Zachodu w nieregularnych sytuacjach mogą przystępować do Komunii, czy mamy powiedzieć naszym poligamistom i innym w sytuacjach nieregularnych, że oni także są do niej dopuszczeni? Takie, trzeba powiedzieć zupełnie otwarcie, sensowne pytanie zadał na Twitterze kard. Wilfrid Fox Napier OFM.

3/3 If Westerners in irregular situations can receive Communion, are we to tell our polygamists & other "misfits" that they too are allowed?

— Cardinal Napier (@CardinalNapier) January 5, 2017

To mocne pytanie, ale trzeba sobie uświadomić, że jeśli godzimy się z Franciszkową zasadą decentralizacji i przyznania Kościołom lokalnym prawa do decyzji w sprawach doktryny i dyscypliny sakramentów, to jeśli biskup w Niemczech czy Austrii może przyjąć, że rozwodnik w wyjątkowej sytuacji, i w nowym związku może przyjmować Komunię, to nie widać powodu, by identycznej decyzji nie mógł podjął w odniesieniu do poligamisty biskup w Afryce. Jeśli Komunia staje się dostępna dla ludzi, którzy żyją poza sakramentalnym związkiem małżeńskim, to nie ma istotnej różnicy między rozwodnikiem w nowym związku, a poligamistą. Z zachodniego punktu widzenia może się to nie podobać, ale tak właśnie jest.

 

Co więcej, z punktu widzenia Afryki, rozwody i nowe związki nie są problemem duszpasterskim, jest nim natomiast, i to trzeba powiedzieć zupełnie otwarcie, poligamia. Wielu Afrykańczyków nie może nawet przyjąć chrztu, o komunii nie wspominając, ponieważ zachowuje wierność tradycji swoich przodków, a to oznacza właśnie poligamię. Jeśli więc, w imię miłosierdzia, ułatwia się życie rozwodnikom w ponownych związkach na Zachodzie, to konsekwentnie należy ułatwić je także poligamistom w Afryce. I naprawdę nie widać powodów, by było inaczej. Z perspektywy Kościoła tylko pierwsza żona jest żoną, pozostałe, niezależnie od tego, czy pierwszą się oddaliło, czy nadal się z nią jest, są tylko konkubinami, kochankami, z którymi akty seksualne są obiektywnie rzecz ujmując GRZECHEM. Z perspektywy zaś czysto ludzkiej uczciwsze jest pozostawienie pierwszej żony i zajmowanie się nią i dziećmi, a nie porzucenie ich dla nowej. Bolesne to, ale prawdziwe. 

 

Ale to nie wszystko. Jeśli zwolennicy „miłosierdzia” dla rozwodników w nowych związkach chcą być konsekwentni, to nie wystarczy uznanie, że w Afryce poligamia nie będzie przeszkodą do przyjmowania Komunii. To samo trzeba będzie, wcześnie czy później, zrobić w Europie, bowiem i tu coraz większą grupą wiernych są Afrykańczycy. Z punktu widzenia czysto moralnego nie ma różnicy między poligamią jednoczesną, a seryjną (w istocie bowiem tym właśnie jest życie w nieregularnych związkach), a różnice kulturowe nie są przyczyną, by jednym komunii udzielać, a innym nie. Stosując więc logiczne myślenie trzeba będzie – jeśli nie chce się popaść w intelektualne dogmatyzm czy imperializm kulturowy – że i rozwodnicy i poligamiści mają takie same prawa, bo nie może być tak, że popularne na Zachodzie nieuporządkowanie, by nie powiedzieć grzech jest oceniany inaczej, niż nieuporządkowanie czy grzech z Afryki. A zresztą, jeśli chroniczne cudzołóstwo przestaje być grzechem, to nie widać powodu, by inaczej oceniać ponowne po rozwodzie związki i poligamię.

 

Mam świadomość, że to, co napisałem, wielu może wydawać się straszne, ale… takie są konsekwencje wyjęcia jednej, wydawałoby się drobnej, cegiełki z gmachu doktryny katolickiej. Jeśli w imię duszpasterskiego miłosierdzia uznamy, że cudzołóstwo nie jest grzechem, a nawrócenie nie wymaga rezygnacji z grzesznych zachowań, to naprawdę nie widać powodów, by odmawiać Eucharystii poligamistom. A kolejne furtki tylko czekają na otwarcie… Trzeba mieć tego świadomość.

 

Tomasz P. Terlikowski

Źródło: Mały Dziennik

Komentarze

Zobacz także

Jesteś ateistą? Jesteś niezdolny do miłości i nie masz co liczyć na złożenie rodziny

Redakcja malydziennik

Dobra kłótnia nie jest zła!

Redakcja malydziennik

Prezydent Duda przyznał, że nie wie. W niczym mu to nie przeszkadza

Redakcja malydziennik
Ładuję....