CYWILIZACJA

Masz naturalną choinkę na Święta? Uważaj!!

Naturalna czy sztuczna? Z centrum ogrodniczego czy prosto z lasu? Cięta czy w doniczce? Choinka. Każdy chce ją mieć na święta w domu. Czy jest jednak bezpieczna?

Niepowtarzalny urok Świąt Bożego Narodzenia tworzy także choinka. Najlepiej ta naturalna prosto z lasu, najlepiej własnoręcznie ścięta. Nadleśnictwa w całym kraju namawiają na zakup takiej właśnie, naturalnej, ściętej samemu choinki. Trzeba jednak pamiętać, że las jest pełen życia a choinki to siedlisku wielu żywych istot w tym owadów i…kleszczy.

Okazuje się, że ze względu na łagodną, ciepłą zimę wiele owadów i kleszcze bardzo łatwo zawlec z choinką do domu. W cieple naszego mieszkania mogą one się wybudzić i stać się aktywne. Czy mamy się czego bać? Specjaliści zapewniają, że ryzyko jest niewielkie ale jednak istnieje.

Kleszcze to pajęczaki, które do rozwoju potrzebują naszej krwi. Taki wybudzony zimą kleszcz może rozpocząć wędrówkę w poszukiwaniu ludzkiego ciała. Kleszcze przenoszą liczne choroby w tym okrytą złą sławą boreliozę, która może stanowić ogromne niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia. Dotąd nie ma bowiem na nią w pełni skutecznych leków.

Sprzedawcy i leśnicy uspokajają, że zawleczenie kleszcza zimą z choinką do domu jest mało prawdopodobne. Jednak…nie mogą dać gwarancji, że do tego nie dojdzie.

Nie mamy wielu sposobów na zabezpieczenie się przed nimi ale na pewno przed wniesieniem choinki do domu należy nią mocno, wielokrotnie potrząsnąć. W ten sposób możemy strząsnąć nieproszonych gości. Należy też być uważnym i obserwować własne ciało w poszukiwaniu niebezpiecznych gości z lasu.

Źródło: Głos Wielkopolski

Fot. Pixabay

ZOBACZ TEŻ: https://malydziennik.pl/oto-jaka-grupa-krwi-najbardziej-przyciaga-kleszcze-zobacz/

 

 

Komentarze

Zobacz także

Cejrowski bezdusznie o śmierci i żałobie. Celebryta szokuje

Redakcja malydziennik

UWAGA! Chiny mają nową broń przeciwko USA!

To już prawdziwy szał – wszyscy piją CISOWIANKĘ!

Redakcja malydziennik
Ładuję....